İçeriğe geç

Elektronik Ticaret Nedir? E-ticaret Türleri Nelerdir?

e-ticaret turleri

E-ticaret türlerini iyi anlamak geleceğin ticaretini doğru anlamak demektir. Elektronik ticaretin kısaltılmış halidir, iki şekilde de okunabilir. Elektronik olarak gerçekleştirilen işlemler veya diğer satış koşullarıdır. İnternet gibi bilgisayar ağları kullanarak para alışverişi için mal satın alınması, satılması ve karşılıklı alışverişinin yapılmasını içerir. Geleneksel alışveriş sistemine karşı olan e-ticaret yalnızca web üzerinde mevcut değildir. Aslında, e-ticaret zaten mevcuttu, EDI (Elektronik Veri Değişimi) ve VAN’lar (Katma Değerli Ağlar) vasıtasıyla 70’lerden bu yana iş dünyasında bir çok işlem yapıyorlardı. Kısacası e-ticaret sadece internet üzerinden yapılan işlemleri değil, tüm elektronik veri işlemelerine dayanan ticaret sistemleri bütünüdür. e-ticaret türleri dediğimizde karşımıza birbirinden farklı satış modelleri gelmektedir. Önecelikle e-ticaret ve e-iş kavramlarını karıştırmamakta fayda var.

E-Ticaret Türleri

B2B (Business-to-Business) – İşletmeden İşletmeye Satış

B2B birbirleriyle iş yapan şirketler ile ilgilenmektedir. Bunun bir örneği, ürünlerini distribütörlere satan üreticiler ve perakendecilere satan toptancılardır. Bu nedenle, fiyatlandırma talep sayısına dayanabilir ve çoğunlukla elde kalır.

B2C (Business-to-Consumer) – İşletmeden Tüketiciye Satış

İş dünyasından müşteriye satıştır. Alışveriş sepeti yazılımı, kataloglar kullanarak genel halka veya tüketicilere ürün ve hizmet satmayı içerir. B2B ile kolayca çok para kazanılabilir; Öte yandan, B2C, ortalama bir müşteride e-ticaretin başarılı olduğu zaman gerçekten akılda kalan şeydir. E-ticaret yardımıyla, insan etkileşimi olmadan zamanında birçok şeyi kolayca satın alabilirsiniz. Bunlara örnek olarak, bir kitap bulmakta zorlanırken, özelleştirilmiş listeler yardımcı olabilir. İleri teknoloji ürünü bir bilgisayar sistemi satın almanız veya bir tropikal cennet adasına birinci sınıf her şey dahil gezi bulmanız gerektiğinde internet ortamı size yardımcı olur. Hepsi Burada Türkiye’deki en iyi örneğidir. Ayrıca; Pusula Panel isimli adresi de inceleyebilirsiniz.

C2B (Consumer-to-Business) – Tüketiciden İşletmeye Satış

Tüketiciden işletmeye satılan mal veya hizmetleri içerir. C2B’ye örnek olarak, bir tüketici projelerini veya ödevlerini internette ve web sitesinde yayınladığı zamandır. Tüketici, birçok şirketin tüketici tarafından ihtiyaç duyulan gereksinimleri gözden geçirip, daha sonra projeye teklif verecek bir bütçeyi online olarak ayarlar. Belli bir işlem için toplantı zemini ve platform sağlayarak dünyanın dört bir yanındaki müşterileri güçlendirir.

C2C (Consumer-to-Consumer) – Tüketiciden Tüketiciye Satış

C2C için en iyi örnek eBay’dir. Tüketicilerin ürünlerini teklif yoluyla diğer tüketicilere sattığı yerlerdir. Böylece, en yüksek teklifi veren kişi ürünü satın alabilir. Ayrıca, ücretsiz seri ilanlar, açık artırmalar ve tüketicilerin diğer tüketicilere ürün satın alıp, satabileceği forumlar. Gittigidiyor, Sahibinden Türkiye’deki en büyük örnekleridir.

Ayrıca, e-ticaret türleri şöyledir:

B2E veya İş Dünyası-Çalışan e-ticareti olan başka bir e-ticaret biçimi vardır. Burada şirketler, çalışanlarına ürün ve hizmetleri çevrimiçi olarak sunmak için dahili ağları kullanıyor. İş dünyasından çalışana satışın en büyük örneği network marketing (saadet zinciri) ‘dir. Tamamen uzak durulması gereken modern dolandırıcılıktır.

Son olarak:

Diğer e-ticaret biçimleri, G2G (Devletten Devlete), G2E (Devletten Çalışana), G2B (Devletten İşletmeye), B2G (İş Dünyasından Devlete), G2C (Devletten Tüketiciye) , C2G (Tüketiciden Devlete). Bu işlemler çoğunlukla devletle alakalı olup, satın alımdan vergilerin verilmesine, ticaret siciline ,kayıt yenilenen lisansa kadar uzanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir