İçeriğe geç

E-Ticaret ve E-İş Kavramlarının Tanımı

e-ticaret e-is

E-ticaret, web üzerinden mal alıp satma işlemine verilen isimdir. Fakat e-iş, ticari işlemlerle sınırlı olmamakla beraber daha farklı hizmetlerde sunmaktadır. Bunlar, zamanla önem kazanmaya başlayan, gelişen iki iş yapma biçimidir.

Tek bir ürün almak için markete gitmek zorunda olduğunuz günler geride kaldı. Bugünlerde çevrimiçi olarak bir sipariş verdiğinizde bu ürün birkaç dakika içinde size ulaşmaktadır. Çevrimiçi alışveriş, sadeliği ve rahatlığı nedeniyle popüler hale geliyor. Bu, yalnızca e-ticaret ve e-iş olarak iki elektronik ağ sayesinde mümkün olmaktadır.

E-ticaret, firmanın müşterileri, müşterileri veya tedarikçileri ile olan ilişkileriyle ilgilidir. Tersine, e-ticaret, bilgi teknolojisi ve iletişim yardımı ile endüstri, ticaret ve iş yapmak anlamına gelir. Size sunulan makale, e-ticaret ile e-iş arasındaki farkı açıklıyor.

E-Ticaret E-İş Karşılaştırma Tablosu

KARŞILAŞTIRMA TEMELİ E-Ticaret E-İş
Anlamı Mal ticareti, internet üzerinden E-ticaret olarak bilinir. İnterneti kullanarak işletmecilik yapmak E-iş olarak bilinir.
Hiyerarşi Alt Küme Üst Küme
Parasal işlemlerle sınırlı mı? Evet Hayır
Ne yürütüyorlar? Ticari işlemler İşletme işlemleri
Yaklaşım Dışa dönük İçe ve dışa dönük
Hangi ağ kullanılır İnternet İnternet, intranet, extranet

E-ticaretin Tanımı

E-ticaret, elektronik ticaret için kullanılan bir kısaltmadır. İnternet üzerinden mal ve hizmetlerin alım, satım, işlem, sipariş ve ödemelerinin yapıldığı süreç e-ticaret olarak bilinir. Bu tür çevrimiçi ticari işlemlerde satıcı, yüz yüze etkileşimde bulunmadan alıcı ile iletişim kurabilir.

Gerçek dünya e-ticaret uygulamasına bazı örnekler: çevrimiçi bankacılık, çevrimiçi alışveriş, çevrimiçi bilet rezervasyonu, sosyal ağ vb.

E-ticaretin temel gereksinimi bir web sitesidir. Pazarlama, reklam, satış ve yürütme işlemleri internet yardımıyla yapılmaktadır. Elektronik ortam yardımıyla yapılan parasal işlemler e-ticarettir. E-ticaret türleri şunlardır:

 • B2B – İşletmeler arasında mal ve hizmet alım satımının İşletmeler Arası olarak bilinir. Örnek: Oracle, Alibaba, Qualcomm, vb.
 • B2C – Malların işletme tarafından müşteriye satıldığı işlem. Örnek: Intel, Dell vb.
 • C2C – Müşteriden müşteriye olan ticari işlem. Örnek: n11, Gitti Gidiyor
 • C2B – Müşteriyle işletmeye arasındaki ticari işlem.

E-işin Tanımı

Elektronik iş, kısaca e-işletme olarak bilinir ve işletmenin çevrimiçi varlığıdır. Aynı zamanda internet veya elektronik veri değişimi ile yapılan işler e-iş olarak bilinir. E-ticaret, e-işin önemli bileşenlerinden biridir yani alt kümesidir.

E-iş, yalnızca mal alım ve satımı ile sınırlı değildir. Müşterilere hizmet sağlama, çalışanlarla iletişim kurma, müşteri veya iş ortakları ile iletişim kurabilmeleri için sanal ortamı oluşturur. Şirketle bir konuşmanız veya hizmetler ile ilgili herhangi bir sorunu olması, vb. ile ilgili tüm temel işlemler elektronik ortamda gerçekleştirilir. İki tür e-işletme vardır:

Pure-Play: Sadece elektronik varlığı olan işletme. Örnek: Hotels.com

Brick and Click: İşletmenin hem çevrimiçi hem de elektronik ortamda, yani fiziksel modda bulunduğu işletme modeli.

E-ticaret ve E-iş Arasındaki Temel Farklılıklar

Aşağıda sunulan noktalar, e-ticaret ile e-iş arasındaki farkları göstermektedir:

 • İnternet üzerinden mal ve hizmet alım satımı e-ticaret olarak bilinir. Elektronik iş e-ticaretin aksine, internet üzerinden tüm iş faaliyetlerinin yürütüldüğü ortamdır.
 • E-ticaret, e-işin önemli bir bileşenidir.
 • E-ticaret, para ile ilgili işlemleri içerir, ancak e-iş parasal ve organize faaliyetler içerir.
 • E-ticaret, müşterileri, tedarikçileri, distribütörleri vb. kapsayan dışa dönük bir yaklaşıma sahiptir. Öte yandan e-iş, iç ve dış süreçleri kapsayan bir medya yaklaşımına sahiptir.
 • E-ticaret, işi temsil edebilecek bir web sitesi gerektirir. Tersine, e-işletme, internet üzerinden iş yürütmek için bir web sitesi, müşteri ilişkileri yönetimi ve kurumsal kaynak planlaması gerektirir.
 • E-ticaret, dünyanın geri kalanıyla bağlantı kurmak için interneti kullanıyor. E-iş ise internet, intranet ve extranet kullanarak taraflarla bağlantı kurmktadır.

Kaynak: Pusula Panel

“E-Ticaret ve E-İş Kavramlarının Tanımı” hakkında 2 yorum

 1. Geri bildirim: Elektronik Ticaret Nedir? E-ticaret Türleri Nelerdir? - Global Notlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir