İçeriğe geç

Dış Ticaretin Avantajları ve Dezavantajları

dis ticaretin avantajlari

Dış ticaretin avantajları, ülkelerin, şehirlerin, markaların ve işletmelerin dış pazarlarda alım ve satım yapmalarını sağlar. Bu ticaret, yerli müşterilerin alabileceği ürün ve hizmetleri çeşitlendirdi. Geliştirme ve genişleme potansiyeli sunuluyor, ancak dahili araştırma ve geliştirme riskleri olmadan bu işlemler yapılabiliyor. Ama dış ticaretin avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Bir ülke mal ve hizmetleri ihraç ederek, ancak ithal ederek büyük ölçüde kar edilebilmektedir. Ancak, aynı derecede değerli ürünler sunarak iç pazarların altını çizmek için de kullanılabilmektedir. Neticede uluslararası ticaretin dikkate alması gereken birçok avantaj ve dezavantajı vardır.

Dış ticaretin avantajları nelerdir?

1. Uluslararası Büyüme İçin Bir Temel Sağlar

İhracatta yer alan şirketler, yalnızca kendi iç pazarlarına odaklanırlarsa mümkün olamayacak büyüme seviyelerine ulaşabilirler. Bununla birlikte, markalara ve işletmelere, tek bir ev piyasasında sınırlı bir müşteri tabanı yerine, çeşitli pazarlardaki çeşitlendirilmiş bir müşteri portföyünden sürdürülebilir gelir elde etme olanağı sağlamaktadır.

2. Uluslararası Ticaret Finansal Performansı Artırır

Dış ticaret çalışmalarında kendilerini öne çıkaran markalar ve işletmeler finansal performanslarını artırır. Bu, yatırımlarından elde ettikleri gelirleri araştırma ve geliştirmeye yönelik artırmalarını sağladığı görülmektedir. Yani, mevcut fırsatların ve hizmetlerin sağlayabileceği şeyleri genişleterek, her fırsatın ticari ömrü uzar. Bu avantaj, bir iç pazar artık ilgilenmiyorsa elde eder.

3. Bir Markanın Ve İşletmenin Sahip Olması Gereken Riskleri Yayar

Organizasyonlar, elde edilebilecek çeşitlilik nedeniyle uluslararası ticaret sayesinde kendilerini riskten daha iyi koruyabilirler. Ayrıca, bir iç pazar dengesiz olabilir, ancak uluslararası ticaret hala marka ve ticaretin istikrarlı olmasına izin verme durumundadır.

4. Uluslararası Ticaret, Pazar Rekabetçiliğini Teşvik Eder

Bir marka ve işletme birden fazla pazarda aynı anda rekabet ettiğinde, gelişebilmesi için rekabet edebilirliğine odaklanmalıdır. Ayrıca, küresel pazar erişiminin daha yüksek seviyesinden dolayı daha geniş bir trend yelpazesini gözlemleyerek, markalar ve işletmeler sürekli olarak gelişebilecekleri ve çeşitlenebilecekleri kalite, tasarım ve ürün geliştirme gelişmelerine odaklanabilirler.

5. Uluslararası Döviz Kurları Bir İşletmeye Faydalı Olabilir

Uluslararası ticaretle uğraşan markalar ve işletmeler, parasal döviz kurlarından yararlanarak risklerini daha da azaltacaktır. Ayrıca, bir şirketin işlemlerinin çoğunu ABD doları cinsinden gerçekleştirmesi durumunda, yen ile dolar arasındaki döviz kuru riskini yaymak için Japonya ile ticaret yapmak potansiyel olarak şirketin kazancına katkı sağlar.

6. Gelir Akışlarının Bir Miktar Koruması Vardır

Her türlü risk uluslararası ticaretten elimine edilememesine rağmen, bir dizi sözleşme, sigorta ve finansal araç ticareti bir markanın ve şirketin geliştirebileceği gelir akışlarının korunmasına yardımcı olacaktır.

Uluslararası ticaretin dezavantajları nelerdir?

Dış ticaretin avantajları olmasının yanında dezavantajları da bulunmaktadır.

1. Uluslararası Ticaretle İlgili Her Zaman Politik Bir Risk Vardır

Bir hükümet, yasaları ayrımcı bir şekilde değiştirebilir veya belirli bir kuruluşu doğrudan etkileyen düzenlemeler oluşturabilir.

2. Ciddi Döviz Kuru Riskleri Olabilir

Birçok işletme, ürün veya hizmetlerinde ortaya çıkan pazarlara odaklanır, çünkü bunların ömrünü büyük ölçüde uzatabilir. Bu aynı zamanda, gelişmekte olan piyasalardaki döviz kurlarının çılgınca dalgalanabileceği ve bütçeleme amacıyla finansman tahminini zorlaştıracağı anlamına gelir. Yabancı para cinsinden olan varlıkların ve yükümlülüklerin değeri, bir markanın ve işyerinin bir gecede daha az rekabetçi olma potansiyeline neden olur bu nedenle, gelir kaybı oluşur.

3. Uluslararası Ticaret De Kültürel Komplikasyonlar Sunar

Farklı kültürlerin, bir marka ve iş için sorun yaratacak farklı tutumları, standartları ve beklentileri vardır. Farklı bir kültürün sahip olabileceği beklentisini göz önünde bulundurmamak, markanın itibarını zedeleyecek hatalara yol açacak ve sonuç olarak oldukça maliyetli olacaktır. Satış sürecinin herhangi bir adımı suç teşkil etme ihtimali barındırır. Sonuç olarak, uygunsuz ambalajlama kadar basit bir şey, bir markanın itibarına kalıcı olarak zarar vermek için yeterlidir.

4. Özel Olarak Yönetilmesi Gereken Bir Kredi Riski Vardır

Birçok marka ve işletme, uluslararası ticaret dünyasında faaliyet göstermeye başladığında ödeme yapılmama riskini göz ardı etmektedir. Bu bağlamda, kredi riskleri sigorta veya akreditif almak suretiyle yönetilmesi daha mantıklıdır. Ancak, müşteri finansmanı ve kredi hala pazarda potansiyel satışların sayısını etkileyecektir.

5. Uluslararası Ticaret, Tescilli Bilgi Hırsızlığı Riskini Artırır

Bir ürün veya hizmetle uluslararası bir pazara girmek, özel bilgi, pazarlama kavramları ve hatta kişisel bir kimliğe sahip başka bir markanın veya işletmenin riskini artırır. Çin, yerel pazarda ticari bir varlık olmasa bile, bunu yapma konusunda ün sahibidir.

KAYNAKÇA:

Sinem Yapar Saçık – Dış Ticaret Politikası ve Ekonomik Büyüme İlişkisi: Teorik Açıdan Bir İnceleme

Selim AYKAÇ, Mustafa Emre CİVELEK – The Effect of Mobile Phone Subscription Rate on Export-Import Coverage Ratio

Aksesuar Odası‘na teşekkürler.

“Dış Ticaretin Avantajları ve Dezavantajları” hakkında 12 yorum

 1. Uzaktan bir bakış açısıyla risksiz ve para kazandırıyor gibi dursa da, uluslararası ticaretin risklerini de göz önünde bulundurmakta fayda var. Biz işin içinde olan bireyler olarak bunu hep anlatmaya çalışıyoruz. Fakat dış çevre buna; art niyetli bir yaklaşım olarak bakıyor. Yazı için çok teşekkürler, sade ve anlaşılır bir dil ile yazmışsınız.

  1. Benim de başıma geliyor, anlatıyorum yüz buruşturuluyor genelde. Fakat aynı kişiler buradan benim yazdığımı bilmeden okusalar kabul edecekler. Her zaman temkinli yaklaşmak gerekiyor.
   Bu arada değerli yorumunuz için teşekkür ederim.

 2. Akdeniz Üniversitesi Uluslararası Ticaret bölümünde okuyorum. Hoca bu konuyu araştırmamızı istedi. Ödevimde kullanacağım. Çok çok çok teşekkür ederim.

  1. Faydalı olabildiysem ne mutlu bana 🙂 Ödevinde dilediğince kullanabilirsin ama kaynak belirtebilirsen sevinirim, belirtmezsen de canın sağ olsun 😀

 3. Selim hocam merhaba, dış ticaretteki güncel sorunlar ve çözümleri ile ilgili makaleniz ya da çalışmanız var mı acaba ödevim için lazım hocam teşekkür ederim.

  1. Dış ticarette oluşan sorunlar üzerine var, fakat güncel sorunlar üzerine yok. Ekonomi politik konularını kastediyorsunuz zannımca. Yazmayı düşündüğüm konular arasında açıkçası, ama şuan yok ne yazık ki

 4. Geri bildirim: Dış Ticaret Nedir? - Global Notlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir