İçeriğe geç

Dış Ticaret Mesleğini Seçmek İçin Nedenler

dis ticaret meslegi

Dış ticaret mesleği son yıllarda oldukça popüler olmaya başladığını belirtebiliriz. Herkes şu anda profesyonel dünyaya girmek için mücadele eden bir eğitim planı yapmaya çalışıyor. Gerçek şu ki, küresel kariyer oluşturmak için doğru adımları atarlarsa, bu durum bu bireyler için değiştirilebilir. Uluslararası ticaret tipik olarak, çeşitli potansiyel kariyerlere yol açan disiplinler arası bir çalışma alanıdır. Dış ticaret mesleği, düzenleyici bilgi, süreç ve yumuşak becerileri harmanlayan çok disiplinli bir alandır. Profesyoneller genellikle diğer kültürlerle çalışmaktan zevk alır ve işleri halletmek için iddialı bir nitelik taşır.

Dış Ticaret Mesleği Temel Bilgiler

Uluslararası ticaret, yerli ve yabancı iktisatta bir birikimin yanı sıra uluslararası işlemlerle ilgili kural ve düzenlemelerin anlaşılmasını gerektirir. İster ithalat ister ihracatla uğraşmak olsun, uluslararası ticaret tarım, imalat, satış, dağıtım, taşımacılık, finans, sigorta, muhasebe ve hukuk gibi bir dizi alanı içermektedir.

Kariyer Seçenekleri

Uluslararası ticaret, ülkeler arası yapılan mal ve hizmetlerin ithalatı ve ihracatında ayrılmaz bir rol oynayan çeşitli işleri kapsar. Satış, dağıtım, gümrük ve sigorta alanlarında, bunlardan birkaçından bahsetmek için fırsatlar var. Aşağıda, bu alandaki üç ortak meslek, yani ithalat acentesi, gümrük komisyoncusu ve nakliye firması gözden geçirilmiştir.

Bir ithalat aracısı olan dış ticaret uzmanları genellikle uluslararası ürünlerin alım satımına adanmış bir kuruluş için çalışır. Potansiyel tedarikçileri ve mevcut satış trendlerini incelemek, en iyi fırsatları bulmak ve sözleşmeleri müzakere etmek acentenin sorumluluğundadır. Görevleri arasında satıcılarla görüşme ve değerlendirme, ithal edilen ürünlerin kalitesinin izlenmesi ve envanter ve fiyat eğilimlerinin ayrıntılı kayıtlarının tutulması yer alır. Üst düzey kurumlar işletme ve muhasebe dersleriyle donatılmış dış ticaret lisans derecesine sahip uzmanlar ile çalışmak ister. İdeal olarak, bir adayın yüksek lisans derecesine sahip olması da avantajdır.

Gümrük Komisyoncusu

Bir gümrük komisyoncusu görevindeki dış ticaret uzmanı uluslararası ticaret sürecinde ‘aracı’ ile benzerdir. Gerekli yasal belgeleri yönetir, mallar için ödemeleri düzenler ve işler ve malları gümrükten ve müşterilerin eline geçirmek için gereken açıklığı kolaylaştırırlar.

Bir nakliye firması, uluslararası yüklerin nakliyesini ve sevkiyatını gerçekleştirir. En iyi nakliye seçeneklerini belirlemek için müşterilerle birlikte çalışır ve uygun dokümantasyon, paketleme ve etiketleme sağlar. Müşterilere ayrıca depolama gibi nakliye sonrası hizmetlerde yardımcı olabilirler.

Uluslararası Ticarette Kariyer İçin Eğitim Gereksinimleri

Dış ticaret mesleği üzerine kariyer yapmak isteyenler için önlisans, lisans ve yüksek lisans programları verilmektedir. Genellikle doğada disiplinler arası olan bu programlar genellikle ülkelerin, kültürlerin, küresel meselelerin, ekonominin, matematiğin ve ticaretin incelenmesini gerektirir. Bu programların birçoğu öğrencilerin yurtdışında da çalışmasını ve özellikle İspanyolca, Japonca veya Çince olmak üzere yabancı bir dilde yetkin olmalarını gerektirmektedir. Ek olarak, uluslararası ticaret mesleği, güçlü bir satış yeteneği, organizasyon ve mevzuata uygunluğu sağlama becerisi gerektirir.

Uluslararası İthalat-İhracat Enstitüsü (IIEI), ihracat, lojistik, pazarlama, dokümantasyon, finans, uygunluk, kanun ve yönetim dahil olmak üzere çeşitli ticari uzmanlık alanlarında sertifikalar sunmaktadır. Her sertifikalandırma, çeşitli farklı becerilerin geliştirilmesini ve ilgili anlaşmalar ve ilgili kuruluşlar hakkında öğrenmeyi gerektirir.

Kaynakça:

Dış Ticaret Sorumlusu Nedir? Ne İş Yapar? – Kariyer.Net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir